Poradna

Pozor na přehřátí

Začíná léto a s ním přichází tropické teploty, proto by všichni „pejskaři“  měli věnovat zvýšenou pozornost svým mazlíčkům.

Hlavně je třeba myslet na to, že i krátký pobyt v rozpáleném autě, zatímco si jdete obstarat nákup, může pro Vašeho psa (případně kočku, fretku..) znamenat značné riziko.

Nezbytná součást výbavy na cesty (a raději i na delší vycházky),  je láhev s vodou. Prodávají se i speciální skládací misky a napáječky určené přímo pro tyto účely. Psi totiž, na rozdíl od lidí, mají minimum potních žláz a ochlazují se hlavně dýcháním s otevřenou tlamou - to však způsobuje rychlejší odpařování tekutin.  Proto je velice důležité, aby měl pes k dispozici dostatek vody.

Vřele doporučujeme nechodit na procházky v největších vedrech, nebo alespoň zkrátit pobyt na slunci na minimum. Nejvhodnější doba na dlouhé vycházky je časně zrána - slunce ještě nemá takovou intenzitu a není dusno.

Pokud nemáte možnost vyhnout se největšímu vedru venku, snažte se co nejvíce držet ve stínu, ještě lépe u vody, a vyvarovat se přehnaným aktivitám. Pozor si dejte také na rozpálený asfalt na silnicích.

Pokud už k přehřátí dojde - zvíře zrychleně, přerývavě dýchá, může mít pěnu u tlamy, ztrácet stabilitu, být nervózní nebo naopak apatické - je nutné ho co nejrychleji přenést na chladnější místo (stín, chodba, sklep), ochlazovat hlavu, zakrýt mokrým ručníkem, dát k dispozici vodu. Není dobré psa ponořit celého do ledové vody, mohlo by dojít k šoku z rozdílu teplot. Následně vyhledat veterináře.

Nejnáchylnější na přehřátí jsou zvířata stará, nemocná, a také mláďata.

Pro majitele fretek - fretky jsou na přehřátí velice citlivé, již teploty kolem 30°C pro ně mohou být rizikové. Nezapomínejte s sebou všude nosit vodu, případně zvířátko ochlazujte namočeným ručníkem (zejména na hlavě a tlapkách).

Přejeme krásné a pohodové léto :-)

ordinační hodiny

PO-PÁ 9:00 - 11:00 15:00 - 18:00
SO-NE ZAVŘENO pohotovost na telefonu

novinky

kontakt

MVDr. Petra KORÁBOVÁ

+420 773 917 333

veterinahlinsko@seznam.cz